Textil a koberce

Koberce do obývačky, periny, obliečky a prikrývky do spálne

Plávajúce podlahy aj veľkoformátová dlažba pôsobí elegantne. Ak však nemáte podlahové vykurovanie, predovšetkým počas zimných mesiacov je chodenie po takejto podlahe nepríjemné. V obývacích priestoroch je preto vhodné zaobstarať koberec, ktorý ale nemusí byť nutne cez celú miestnosť. Stačí iba tam, kde sa zdržujete najviac, napríklad okolo sedacie súpravy, postele a podobne.

Pozornosť venujte nielen kobercom, ale zamerajte sa aj na bytový textil, periny, vankúše, prikrývky a obliečky.

Koberce v rôznych podobách

Sortiment s kobercami je naozaj široký, pričom sa ponúka pestrá farebná škála aj výrazne odlišné ceny. Zorientovať sa v nepreberné ponuke chvíľu potrvá, a preto by ste si najskôr mali ujasniť, čo by mali koberce spĺňať, aby uchvátili všetky vaše zmysly.

Cenu a kvalitu ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov, a to predovšetkým druh používaného vlákna a konštrukcie vlasu. Veľmi lacný je záťažový koberec z umelého vlákna. Ak vám nevadí priplatiť si, poobzerajte sa skôr po prírodnom vlákne, ako sú vlna a hodváb. Síce sú také koberce drahšie, na druhú stranu je aj ich životnosť dlhšia.

Vlna napríklad perfektne absorbuje hluk. Okrúhly koberec z vlny sa hodí do obývacej izby, pretože sa chváli vysokým vlasom, ktorý sa nesešlape a nezľahne, takže mu nevadí ani miesta, kadiaľ sa často chodí.

Detský koberec by mal mať strihaný vlas, ktorý je komfortnejšie než kobercová slučka, navyše sa omnoho lepšie udržuje. V detskej izbe jednoduchú starostlivosť rozhodne oceníte.

Každý kusový koberec má na rubovej strane vždy uvedené aj potrebné informácie v podobe piktogramov. Ľahko sa tak dozviete, či je daný koberec vhodný do domáceho prostredia, či znesie zaťaženie a podobne.

Špecifickou kategóriou sú kobercové predložky, ktoré sa umiestňujú napríklad vedľa postele. Rovnako tak nesmieme zabudnúť na rohožky vhodné pred hlavné dvere aj na chodbu.

Prikrývky na sedaciu súpravu i posteľ

Pre udržanie sedacie súpravy v perfektnom stave slúži prikrývky. Predĺži životnosť pohovky, navyše premení a oživí interiér. Prikrývky na sedacie súpravy bývajú vyrobené z ľahkého materiálu, často z bavlny, ktorá absorbuje vlhkosť.

Fantázii sa medze nekladú. Prehoz na sedačku môžete meniť podľa ročného obdobia, ba dokonca podľa počasia, nálady a podobne. Záleží to len na vás. S bytovým textilom sa dá naozaj kúzliť. Rovnaké pravidlo platí aj v prípade, ak kupujete prehoz na posteľ.

Obliečky pre každé ročné obdobie

Kvalita spánku je ovplyvnená mnohými faktormi. Jedným z nich je aj obliečky, pod ktorým človek spí. Kým niekomu vyhovuje klasika v podobe bavlny, niekto nedá dopustiť na krepové obliečky, ktoré sa nežehlia a je príjemné na omak.

V letnom období oceníte predovšetkým bavlnené a saténové obliečky. Aj počas horúcich nocí vás príjemne schladí a sajú pot. Stopercentná bavlna je navyše vhodná pre alergikov, pretože sa v nej nedržia prach a ďalšie nečistoty, baktérie či dráždivé častice.

Stálicou na rebríčku obľúbenosti je krepové obliečky, pod ktorým sa veľmi dobre spí za akéhokoľvek počasia. V zime hreje, v lete chladí. V podstate sa jedná o špeciálne upravenú bavlnu, ktorá nevyžaduje žehlenie.

V zimných mesiacov nachádza uplatnenie obliečky mikroplyš, ktoré je zamatovo hebké, úžasne hreje a dokáže udržať teplotu. Nemôže sa však prať na vysokú teplotu, nie je u také obliečky doporučované ani sušenie v sušičke.

Obliečky sa dá vyberať nielen podľa materiálu, ale tiež podľa motívov, napríklad vianočné obliečky, detské, s kvietkami, abstraktné a podobne.

V našom porovnávači nájdete rôzny bytový textil od kobercov cez prikrývok až po obliečky. Vybrať si môžete taký textil, ktorý sa hodí do vášho interiéru.

Skryť popis