Svietidlá WOOOD

Svietidlá dodajú interiéru štýl

Osvetlenie predstavuje nenahraditeľnú súčasť akejkoľvek miestnosti, či už sa jedná o obývacia izba, chodbu, alebo kúpeľňu. Predovšetkým frekventovanej časti interiéru by mali byť dostatočne osvetlené. Centrálne svietidlo, ako už samotný názov napovedá, je umiestnené do stredu miestnosti. Spravidla je riešené lustrom. Často je však doplnené ešte ďalšími svetlami, a to nástennými, bodovými, prípadne lampami.

Ak nemáte cit pre bytový dizajn, nezúfajte, pretože svietidlá sa vyrába v kolekciách, takže v rovnakom prevedení kúpite nástenné svietidlá, stojacu lampu i závesné svetlo.

Cenovo rozpätie je pomerne široké. Kým základné stolové lampy vyjdú na pár euro, dizajnová stropné svietidlá na niekoľko tisíc eur. Ujasnite si teda, čo vlastne od svietidiel očakávate a akú čiastku ste ochotní investovať.

Zdroj svetla

V prvom rade zohľadnite svetelný zdroj, pričom žiadaná sú v súčasnej dobe najmä LED svietidlá, lebo sú ekonomická a majú dlhú životnosť. Ešte však narazíte na halogénové a úsporné žiarovky. Žiarovka by mala byť vždy taká, aby sedela závitom i výkonom. Ak zvolíte silnejší zdroj svetla, než ktorý uvádza výrobca svietidlá, riskujete, že bude svetlo poškodené, navyše sa na takú závadu potom nevzťahuje ani záruka.

Stropné svietidlá

Dokážete si predstaviť, keby v miestnostiach nebola stropné svietidlá? Používajú sa od pradávna. V minulosti boli populárne honosné krištáľové lustre, avšak postupom času sa do popredia predal minimalizmus. Zohnať sa však dajú ako luxusné veľkolepé lustre ako zo zámku, tak aj jednoduchá závesné svietidlá.

Stropné svietidlo by malo zapadnúť hlavne svojím vzhľadom do štýlu miestnosti, inak by pôsobilo ako päsť na oko, ako sa ľudovo hovorí.

Nástenné svietidlá

Centrálne osvetlenie dokonale dopĺňajú nástenné svietidlá, ktorá zapadnú do akejkoľvek miestnosti. Opticky priestor zväčšujú, osvetľujú požadovanú časť izby, nezaberajú toľko miesta ako napríklad stojacie lampy. Ľahko osvietime i temné kúty.

Nástenné svietidlá nachádzajú uplatnenie napríklad aj nad pracovným stolom. Nahradiť môžu stolové lampičky pri posteli, ak nemáte nočné stolíky a podobne. Využitie je naozaj široké, stačí sa nad tým len zamyslieť.

Stojaci lampy

V obývacích izbách, pracovniach, ale aj spálňach sa vynímajú voľne stojace lampy. Niektoré sú pripravené pre dokonalé osvetlenie, iné majú zase navodiť romantickú atmosféru, tak sú mierne tlmené. Záleží teda na tom, do akej časti bytu stojacu lampu potrebujete.

S lampami uspejete kdekoľvek, ale počítajte s tým, že vám zaberú miesto. V menších priestoroch od nich radšej upustite, pretože by vám miestnosť opticky ešte zmenšili, čo asi nie je práve váš cieľ.

Detské osvetlenie

Samostatnú skupinu tvoria detské svietidlá, lebo majú rozprávkové motívy. Keďže sa deti často vo svojej izbe bojí, zohnať sa dajú lampičky na nočné svietenie. Aj lustre sú s detskými motívmi, napríklad so zajačikmi, autíčkami a podobne. Fantázii sa medze nekladú, predovšetkým tej detskej fantázii.

LED svetlá

Moderné alternatívou sú LED svietidlá, ktoré sa ešte rozdeľujú na niekoľko podkategórií, a to dekoračné osvetlenie, bodovky, LED lampy, stropné svetlá a závesná LED svietidlá. S LED technológiou určite nešliapnete vedľa, pretože je úsporná, ekologická a hlavne taká svetla dlho svietia. Na rozdiel od úsporných žiaroviek je svetlo hneď intenzívny, nemusíte čakať, než sa rozžiari.

V našom porovnávači narazíte na celý rad svietidiel, stačí si len vybrať. Zoradiť si ich môžete podľa obľúbenosti a ceny. Ak prahnete po posledných výstrelkoch módy, stačí si kliknúť na kategóriu s najnovšími produktmi. Tak neváhajte a pustite sa do hľadania vhodného osvetlenia pre váš interiér.

Skryť popis