Ako vybrať kuchyňu?

Vyberáte si kuchyňu a neviete, aký štýl zvoliť? Neviete ako a s čím ladiť jej prvky, neviete si rady s farbami a veľkostí ... V tomto článku si ukážeme, ktoré štýly kuchýň dnes patrí medzi tie najobľúbenejšie a v čom sú špecifické.

Vidiecky štýl kuchyne

Kuchyň venkovský styl

Vidiecky štýl kuchyne dodáva domovu nádych tradičnosti, útulňa a pohodlie. Základnými prvkami kuchýň vo vidieckom štýle sú prírodné materiály a tj. Drevo, kameň, keramika a porcelán.

Najčastejšie používaná farba v týchto kuchyniach je buď prírodné drevo a alebo biela. Podlaha v kuchyni je často drevená, alebo je u nej použitá dlažba imitujúce kameň. Často táto kuchyňa býva veľká, vzdušná s ostrovčekom a alebo s veľkým jedálenským stolom z masívneho dreva.

Obvykle bývajú dvierka a šuplíky kuchyne v ozdobnom kazetovom prevedení. Aj táto kuchyňa zdôrazňuje jemné detaily ako pilastrami a rímsy, alebo dvierka so sklenenými výplňami v horných skrinkách.

Dominantou týchto kuchýň býva taktiež veľký sporák, ktorý nemožno v kuchyni prehliadnuť, veľká digestor a zaujímavé kuchynské spotrebiče, ktoré dodajú kuchyni vidiecky nádych.

Tip na varnú kanvicu, ktorá sa do takejto kuchyne hodí:

Obr. : Béžová rýchlovarná kanvica Haden Dorset Putty

Škandinávsky štýl kuchyne

Kuchyň skandinávský styl

Škandinávsky štýl kuchyne je skoro totožný ako ten vidiecky. Škandinávsky štýl taktiež využíva prvkov prírody ako je kameň, žula, mramor, drevo. Tu ale však nebývajú pravidlom kazetové dvierka.

Tieto kuchyne môžu mať nádych ako vidiecke kuchyne tak tej modernej.Najčastejšími prvky tejto severeské kuchynesvetlé farby. V severských krajinách býva často tma a preto sa tunajší ľudia snažia udržať svetlo v domácnosti aspoň pomocou svetlých farieb. 

Preto často tieto kuchyne bývajú biele v kombinácii s mramorovou pracovnou doskou a drevenou podlahou.

Možností kombinácií v tejto kuchýň je veľa, avšak väčšinou sa drží tradičných prvkov a to sú teda mramor, drevo, biela farba a dostatočné osvetlenie miestnosti.

Tip na závesné svietidlo do kuchyne tohto štýlu:

Obr.: Lindby Lindby Cliona závesná lampa, biela matná

Provence styl kuchyně

Kuchyň v provence stylu

Provence štýl pochádza z provensálskych tradícií. Tieto kuchyne sú tiež podobné tým severským a vidieckym štýlom, ale nenechajte sa zmiasť.

Tieto kuchyne sa od predchádzajúcich líši hlavne v tom, ako majú na prvý pohľad pôsobiť. A to honosne, draho, luxusne, štýlovo a zároveň útulne.

Často tieto kuchyne mávajú kazetová dvierka, pastelové alebo bielej farby, drevené či mramorové prvky, veľké ostrovčeky, veľké sporáky a zlaté úchytky na skrinkách

Kľúčovú úlohu v týchto kuchyniach tiež hrá správna voľba dekoratívnych prvkov a to napríklad z keramiky, rôzne mašličky, prútené košíčky, kvety a hlavne nádherné lustre, ktoré vás ihneď na prvý pohľad zaujmú.

Tip na luster, ktorý sa do takejto kuchyne hodí:

Obr.:. Orion Visiaci luster Antonina, slonovinová 12-plameňový

Industriální styl kuchyně 

Industriální kuchyň

Industriálny štýl kuchyne vznikol inšpiráciou v továrenských kuchyniach a to pre svoju jednoduchosť a praktickosť.

V týchto kuchyniach sa tiež často používajú prírodné materiály, avšak teraz bez lesku, bez rôznych tvarov

Tieto kuchyne vynikajú hlavne svojou hladkosťou a jednoduchosťou. Preto sa často používa drevo, na ktorom idú vidieť letokruhy a je len spracované do potrebného tvaru, alebo rôzne materiály imitujúce betón, betónovú stierku apod.

Zámerne bývajú na materiáloch ponechávané stopy opracovanie, betónový náter nepravidelný, na dreve stopy od píly zo spracovania pod. 

Tieto kuchyne bývajú veľa vzdušné, mávajú vstavané skrine a šetrí tak čo najviac pracovného priestoru. Kuchynské spotrebiče tu bývajú zladené do jednotného štýlu a to najčastejšie v nerezovom vyhotovení.

Tip na kávovar, ktorý sa do tejto kuchyne hodí:

 

Obr.: Antikoro automat na filtrovanú kávu WMF Stelio

 

Moderní styl kuchyně

Moderní kuchyň

Moderný štýl kuchyne je najvyhľadávanejšou štýl. Niekto pod týmto termínom vyhľadáva dnešné trendy, avšak tento termín sám definuje štýl kuchyne.

Cieľom tejto kuchyne je aby bola praktická, vyhovovala dnešným trendom a hlavne aby sa vám do týždňa neokoukala. Moderná kuchyňa teda prepájajú estetiku s funkčnosťou a to tak, aby vám čo najviac uľahčili prácu.

Tieto kuchyne majú predovšetkým definovavné inštalačné (kuchynské) zóny, ktoré sú minimalistické, zakladajú si na vzdušeném a priestrannom interiéru

Priestor býva často premyslený tak, aby pri varení všetko bolo okamžite pri ruke a v kuchyni bol vždy poriadok.

Moderné kuchyne sú predovšetkým výhodné pre ich výsuvné police a vstavané spotrebiče, teda kuchyne nezaberie veľa priestoru, avšak vnútri je priestranná viac, než tie ostatné.

Najčastejšie používanými materiálmi sú lamino, sklo, kameň a dekor dreva. Farby sú rôznorodé, ale zameriavajú sa hlavne na konstrast medzi tmavými a svetlými prvkami, dnes je však trendom kombinácia tmavej farby a drevo dekoru.

Úchytky väčšinou tieto kuchyne nemajú, teda je v nich nastavený tzv. Push systém. Ide o to, že vďaka tomu kuchyňa vyzerá o to viac hladká, zarovnaná a vzdušná.

Tip kde kúpiť modernú kuchyňu lacno:

Obr.: Artstolk Kuchynská linka Clara 1,8 / 2,4m

Záverečné zhrnutie

Takže aby sme si to zhrnuli, ak sa chcete v kuchyni cítiť ako v horách, a útulne, kúpte si kuchyňu v škandinávskom štýle. Pokiaľ chcete mať kuchyňu ako príjemnú relaxačnú zónu, určite je pre vás správnou voľbou kuchyňa vidiecka. Ak ste človek, čo má rád minimalizmus, vyberte kuchyňa industriálne a ak máte radi praktickosť, bude sa vám hodiť kuchyňa moderné. A v neposlednom rade ak máte radi dojem honosnosti, bohatstva a luxusné, určite voľte kuchyňa provence.

TOP produkty z kategórie Kuchyňa a jedáleň