blog-post image

Ako vybrať bazén?

Bazénová sezóna začína a vy sa nemôžete rozhodnúť, ktorú variantu bazéna zvoliť? Na trhu ich je toľko a vy neviete, ktorý z nich je najvhodnejší práve pre vás? V tomto článku sa vám pokúsim výber uľahčiť.

Vybrať bazén »

Výber podľa tvaru bazénu

Okrúhly - guľatý bazén je dosť často pre svoje spotrebiteľov sklamaním. Po zrelaxovanie v bazéne dôjde k tomu, že si chcú zaplávať, bohužiaľ však v guľatom bazéne to väčšinou nie je možné. Častým problémom je tiež zastrešenie okrúhleho bazéna. V mnohých prípadoch to ani nie je možné, alebo extrémne nákladné

Oválny - oválny bazén naopak od toho okrúhleho v určitej veľkosti už býva pohodlný na plávanie. Niekomu aj viac vyhovuje z estetického hľadiska. Avšak pri potrebe zastrešenia, je len možnosť zastrešiť ho obdĺžnikovou strechou a teda pod zastrešením vzniká nevyužitý priestor rohov.

Hranatý - hranatý bazén je jeden z najobľúbenejších a najlepších čo sa týka využitia prostor. Dá sa v ňom veľmi dobre zaplávať. Je jednoduché ho zastrešiť. Problém vzniká len v prípade, že využívate služby automatického vysávača, ktorý si dosť často nie je schopný poradiť s ostrými rohmi, ktoré nakoniec musíte dočistiť ručne.

Obdĺžnik so zaoblenými rohmi - tento bazén je najlepšou voľbou. Nielen že si v ňom skvele zaplávate, ale jednoducho ho zastrešíte, je nenáročný na údržbu a cirkulácie vody v ňom je ideálna, teda sa v ňom ani toľko nečistôt netvorí.

Atypické tvary - atypické tvary bývajú dosť často blbým nápadom. Niekto chce mať na záhrade proste niečo originálne, alebo sa tam nič iného nevlezie. Avšak tieto bazény sú nielen náročné na údržbu, ale tiež sa v nich vďaka zlej cirkulácii vody tvorí viac nečistôt. Čo sa táckou zastrešenie, tak tu samozrejme tiež vzniká problém.

Rozmery bazéna, vhodné pre plávanie

Samozrejme je veľkosť bazéna ovplyvňovaná hlavne vašimi možnosťami. Podľa priestoru, ktorý pre neho máte vyhradený.

Avšak pravidlom je, že ak si chcete v bazéne zaplávať, mal by mať hĺbkou minimálne 1,3 m. Ak si ale chcete naozaj dobre zaplávať, je nutné mať bazén hlboký aspoň 1,5 m.

Šírka bazéna by mala byť pre jedného plavcov minimálne 2,5 metra.

DĹŽKA A HĹBKA URČUJE, AKO DOBRE SI ZAPLAVETE

Pre osvieženie seba a vnúčat a na menšie záhradku je vhodná dĺžka bazéna 4-6 m. Ak si ale chcete pohodlne zaplávať, najmenší rozumná hranica je práve 6 m.

Pre športové plávanie sú najvhodnejšie zapustené bazény medzi 7-8 m doplnené kvalitnými protiprúdy. Protiprúd dovedie chýbajúce dĺžku bazéna dobre nahradiť. Vďaka nemu môžete aj v šesťmetrovom záhradnom bazéne plávať aj hodinu, bez toho aby ste sa museli jediný raz otáčať. A pritom neplatíte čistenie a údržbu ďalších kubických metrov vody.

Napriek tomu najdôležitejším parametrom, ktorý určuje ako dobre si v bazéne zaplávate, je jeho dĺžka. Pokiaľ chcete bazén na hrátky detí a nie na plávanie, bude vám stačiť 4-6 m. Ak si chcete aspoň trochu zaplávať, budete potreboval dĺžku bazéna aspoň 6m. Ale pre športové plávanie je vhodný bazén 7 m a viac s doplnením o rôzne protiprúdy.

Vybrať bazén »

Bazény podľa typu prevedenia

Nie je bazén ako bazén. Každý bazén má inú konštrukciu a podľa toho sa delia na:

Nadzemné bazény

Tento typ bazéna je tá najlacnejší varianta. Medzi najväčšie výhody patrí jednoduchá montáž i demontáž, premiestnenie bazénu a všetko bez terénnych úprav. Takéto bazény bývajú buď nafukovacie, plastové, fóliové s kovovou nosnou konštrukciou alebo samonosné. Tieto bazény bývajú lacné a jednoducho dostupné, avšak to všetko na úkor ich kvality. Väčšina z nič nemôže napríklad zostať v zloženom stave cez zimu na záhrade, alebo naopak je ich údržba náročná. Často sa materiál poruší a bazén celý môže vytiecť.

Tip na vírivý nadzemný bazén:

Bestway Vírivý bazén Lay-Z-Spa St. Moritz AirJet, 216 x 71 cm

Obr.: Bestway Vírivý bazén Lay-Z-Spa St. Moritz AirJet, 216 x 71 cm

Bazény zapustené

Tieto bazény sú oveľa kvalitnejšie a dlho vydrží. Problémom však je, že sú oveľa nákladnejšie a to nielen pre samotnú konštrukciu, ale pre terénne úpravy, ktoré je potrebné pre zapustenie bazénu previesť a tiež sú náročné na údržbu. Pre lepšiu udržiavateľnosť je vhodné bazén zastrešiť, čo tiež stojí niekoľko tisíc. Výhodami je, že sa do týchto bazéna dá zabudovať aj protiprúd a nehrozí pretrhnutie, ako u nafukovacieho bazéna. Tieto bazény sa vykonávajú v laminátových, betónových, plastových či nerezových variantoch.

Bazény polozapustené

Tieto bazény sú doslova komprimsem medzi bazénom nadzemnom a bazénom zapusteným. Do zeme je zapustená len časť bazéna, vďaka tomu je však konštrukcia pevnejšia, a má rovnaké možnosti s nainštalovaním protiprúdov rovnako ako tie zapustené bazény. Tieto bazény sa tiež veľmi dobre hodí do kopcov a svahovitých terénov, kde zapustený alebo nafukovací bazén nepripadá do úvahy.

Bazény podľa materiálu

Fóliové a plastové bazény

Tieto bazény sú tou najlacnejšiou variantou zo všetkých. Tieto bazény bývajú zlepené z niekoľkých častí materiálov, teda jeho opotrebovaním sa môžu jeho časti vo švíkoch pretrhnúť. Výrobcovia však tvrdia, že životnosť týchto bazéna je zhruba okolo 5tich rokov. Výhodou týchto bazénu je to, že ho možno ľahko premiestniť, a na zimu dokonca aj preniesť a schovať.

Nerezové bazény

Toto je tá najkvalitnejšia varianta zo všetkých. Tieto bazény majú takmer nekonečnú životnosť. Sú jednoduché na údržbu a sú takmer nezničiteľné. Jedinou nevýhodou je ťažká konštrukcia a inštalácia a hlavne cena, ktorá je však vykúpená kvalitou.

Betónové bazény

Tieto bazény už nie sú tak obľúbené ako predtým. Sú náročné na výstavbu a zároveň ťažko udržiavané a hlavne sa dosť ťažko opravujú.

Laminátové bazény

Tieto bazény sú jednou z najobľúbenejších variantov zapustených bazéna. Materiál je celkom lacný, konštrukcia a zabudovanie nie je náročné a hlavne tieto bazény majú tiež veľmi dlhú životnosť. Sú jednoduché na údržbu a zároveň tiež na naozaj.

Vybrať bazén »

Výhody zastrešenia bazéna

Zastrešenie je veľmi dôležitá časť bazénu. Uľahčí vám veľa situáciu a zároveň má veľa výhod:

Bezpečnosť - vďaka zastrešenie zabránite pádu do bazéna deťom alebo zvieratám

Kúpať sa môžete kedykoľvek - ak bazén dobre zastrešíte a vybavíte aj kúrenárskej funkciu, môžete sa kúpať aj v zime.

Znižovanie nákladov - zastrešenie plní aj funkciu ohrievacej. Ak máte bazén zastrešený polykarbonátovou strechou, teplota vody v ňom bude štandardne o 8 ° C vyššia ako bez zastrešenia. Zároveň vďaka streche do bazéna nepadajú listy a iný neporiadok z vonku, teda aj znížite čas a náklady na jeho údržbu.

Tip na sadu na údržbu:

Bestway Sada na údržbu vírivky Lay-Z-Spa

Obr.: Bestway Sada na údržbu vírivky Lay-Z-Spa

Záverečné zhrnutie

Ak plánujete kúpu alebo výstavbu bazénu, je potreba dopredu zvážiť, aké priestory máte k dispozícii, kto a ako často v bazéne bude a čo v ňom bude robiť a hlavne, koľko finančných prostriedkov máte na bazén uvoľnené.

Vybrať bazén »

TOP produkty z kategórie Bazény